Gerrit Th. Rietveld (1888-1964)
‘Marjan Schröder Zigzagstoel’, 1934-1935

 

 

Massief vurenhouten planken, verbonden met zes zwaluwstaartverbindingen, houten wiggen, ijzeren schroeven en messing bouten en moeren.
Afmetingen: 37 x 43,5 x 74 cm.
Uitgevoerd door: Gerard van de Groenekan onder supervisie van Gerrit Rietveld, Utrecht, jaren’ 40.

 

 

 

Net als sommige vooroorlogse exemplaren heeft deze stoel een prachtige patina met resten kaolien (pijpklei/pijpaarde), een afwerking die Rietveld op enkele van zijn tekeningen aangaf.

Marjan Schröder
Dit is een van twee identieke Zigzag-stoelen uit het huis van Marjan Schröder, dochter van Truus Schröder, eigenaar en bewoner van het Rietveld-Schröderhuis. Vanaf eind jaren 40 woonde Marjan samen met haar zus Han en Han’s partner, Cora Henriques de Castro, in een huis aan de Oude Waal in Amsterdam.

Centraal Museum Utrecht
Cora’s nicht, Milka Henriques de Castro, die haar tante als kind vaak bezocht, herinnert zich dat het interieur van het huis deels ontworpen en ingericht was door Rietveld. Als blijk van hun vriendschap gaf Marjan Milka twee Zigzag-stoelen, die ze al sinds haar jeugd kende en die uit dit huis afkomstig waren. Milka verkocht een van de stoelen aan het Centraal Museum in Utrecht; de andere is het hier besproken en getoonde exemplaar.

Rapport
Er is een rapport beschikbaar, dat de in Rietveld gespecialiseerde restaurateur, Jurjen Creman, in opdracht van het Centraal Museum Utrecht heeft opgesteld, over de twee Zigzagstoelen van Marjan Schröder/Milka Henriques de Castro.

 

 

 

 

Provenance:
Marjan Schröder (1913-1990), Amsterdam ca 1940-1989/90; Milka Henriques de Castro, ca. 1989/90-2025.

Literatuur
Marijke Küper, Ida van Zijl, Gerrit Th. Rietveld, Het Complete Werk, Centraal Museum Utrecht 1992, p. 145-147, cat.no. 189.;
Luca Dosi Delphini, The Furniture Collection Stedelijk Museum Amsterdam, NAi publishers Rotterdam and Stedelijk Museum Amsterdam 2004, p.309-313

 

 

 

 

 

 

Contact voor informatie en prijs >

< Collectie

Loading